Richard Konkolski. Být první | Adam Chroust 

Příběh nejslavnějšího českého mořeplavce. Kniha vyšla k 80. narozeninám Richarda Konkolského.

Richard Konkolski. Být první

Nejslavnější český mořeplavec Richard Konkolski (* 6. 7. 1943, Bohumín) svou první plachetnici Niké začal stavět ve sklepě bohumínského paneláku. Z modřínu, který sám našel, pokácel a nařezal z něj prkna. Vítěz řady námořních závodů dosáhl 12 světových rekordů, třikrát sám obeplul zeměkouli. Poprvé na druhé nejmenší lodi historie a jako první suchozemec v dějinách. Svému snu obětoval všechno. Poznal svět, reprezentoval vlast, stavěl dům domorodému náčelníkovi, večeřel s princem Philipem, rval se s divokými vichry, přežil těžké bouře i vymrštění z lodi do oceánu, kde bojoval o holý život. Posouval hranice možného. Mnohokrát byl na své přetížené lodi k smrti vyčerpaný, promrzlý, promočený, zraněný a na pokraji sil. Zasloužilý mistr sportu a čtyřnásobný jachtař roku ve třech různých zemích strávil na mořích a oceánech víc než pět let.

Richard Konkolski. Být první

Kapitán Richard Konkolski se stal jedním z nejznámějších mořeplavců světa. Pro neochotné funkcionáře z Československého svazu jachtingu byl však za socialismu nežádoucí osobou. Dostal zákaz startovat v mezinárodních závodech. V červnu 1982, během výjimečného stavu v Polsku, odplul za dramatických okolností s manželkou a synem ze Štětína na cestu, z níž nebylo návratu. Přistáli až v Newportu ve Spojených státech, kde začali nový život. Ve svém posledním závodě kolem zeměkoule v roce 1986 vylepšil všechny své rekordy a vysloužil si čestné uznání prezidenta USA Ronalda Reagana za propagaci mezinárodního přátelství, vzájemného pochopení a pomoci.

Richard Konkolski. Být první

Dramatický příběh jeho života publikovaly časopisy Time, People, Esquire, Sports Illustrated či Newsweek v nákladu okolo 17 milionů výtisků. Mimořádné sportovní i cestovatelské úspěchy Konkolského dokresluje státní vyznamenání – medaile Za zásluhy I. stupně, pečlivě vedený osobní archiv, 89 000 fotografií, 21 knih, přes 3 900 novinových článků, 15 filmů a řada filmových dokumentů či rozhlasových pořadů, jež zachycují jeho život. Dobrodružný příběh plný odvahy, tvrdé práce, bolesti, posedlosti, houževnatosti, tíživé samoty a zarputilosti inspiruje již po desetiletí. Na jeho příkladu se ukazuje, že všechno je možné. Odhodlaně šel za svým snem a nikomu nedovolil, aby ho zastavil.

Richard Konkolski. Být první

V knize Richard Konkolski. Být první naleznete:

  • 664 stran s více než 700 fotografiemi a význačnými dokumenty
  • Vyklápěcí stránky s dobovými plakáty a mapou
  • Úryvky z osobních deníků, poznámek a knih
  • Utajené příběhy z plaveb kolem zeměkoule
  • Jedinečné perokresby Miroslava Vomáčky
  • Nástěnná mapa světa
Richard Konkolski. Být první

Název knihy: Richard Konkolski. Být první

Autor: Adam Chroust

Počet stran / vazba: 664 stran / Pevná s přebalem

Doporučená cena: 1.398 Kč

Vydalo: Nakladatelství Jota

Více informací na: www.jota.cz

Zdroj foto: Jota

You may also like...