Zázračná imunita | Matt Richtel

Proč bychom se měli dloubat v nose a jíst i to, co nám spadne na zem? Odpověď na tuto i další otázky vám dá vědecký novinář Matt Richtel, který vás skrze několik skutečných příběhů provede fascinujícím světem našeho obranného štítu a jeho křehké rovnováhy. Díky jeho knize pochopíte, jak imunitní systém funguje, co jej ovlivňuje a proč se nevyplatí mít imunitu pouze „silnou“, ale spíše elegantně vybalancovanou.

V podání Matta Richtela je imunologie fascinujícím příběhem lemovaným jednou Nobelovou cenou za druhou, ale také plným náhod a kontroverzí.

A má pravdu, dvakrát jsme totiž měli obrovské štěstí. Nejdřív nám evoluce nadělila imunitní systém, který si poradí i s novými a neznámými hrozbami. Poté jsme navíc začali přicházet na způsoby, jak mu ještě pomoci: mýdlo, vakcíny, antibiotika. Miliony lidí díky nim dnes přežívají původně smrtící infekce. Proč se tedy obranyschopnost stále častěji obrací proti nám v podobě alergií a autoimunitních zánětů? Proč se někdy chová jako ochránce a jindy jako nemilosrdný zabiják?

SILNÁ

VYVÁŽENÁ

SLABÁ

Zázračná imunita vás seznámí s vlastnostmi i chybami našeho obranného štítu a naučí vás nakládat s klíčovými faktory jeho rovnováhy: spánkem, stresem, hygienickými návyky, rodinnou anamnézou i střevním mikrobiomem.

V knize se mimo jiné dozvíte

  • Jak se tělo brání infekcím: co přesně je zánět a co horečka.
  • Jakými způsoby mohou patogeny naši obranu přelstít.
  • Že ženy jsou odolnější a žijí déle, ale více se potýkají s autoimunitou.
  • Jak hojení ran souvisí s růstem nádorů.
  • Jak je možné, že smrtící virus HIV některým nakaženým neškodí.
  • Proč bychom se měli dloubat v nose a jíst i to, co spadne na zem.

Název knihy: Zázračná imunita

Autor: Matt Richtel

Počet stran / vazba: 360 stran / Měkká

Doporučená cena tištěné knihy: 439 Kč

Audio kniha: 489 Kč

E-kniha: 439 Kč

Vydalo: Nakladatelství Jan Melvil Publishing

Více informací na: www.melvil.cz

Zdroj foto: Jan Melvil Publishing

You may also like...