Zrození Evropanů | Johannes Krause a Thomas Trappe

Takovou knihu o historii jste ještě nečetli. Nezmiňuje žádného krále, žádné náboženství a jen dvě revoluce – tu neolitickou a tu ve čtení DNA. Druhá z nich se odehrála v posledních deseti letech a díky stomilionkrát zrychlené sekvenaci genomu konečně odpovídá na otázky, které nás vzrušovaly po staletí.

Zrození Evropanů

Co z nás dělá lidi? Odkud pocházíme?

A jak jsme se stali tím, čím jsme dnes?

Johannes Krause, biochemik, profesor archeogentiky a paleogenetiky, společně s novinářem Thomasem Trappem podávají poslední objevy mladého oboru archeogenetiky tak, že nebudete chtít knihu odložit. Je to drama!

Analýza DNA odhalila v posledních letech nové informace o původu a tehdejším životě Evropanů a my se tak dostáváme k informacím, jak to tenkrát v pravěku v Evropě ve skutečnosti bylo. Strhující vyprávění spojuje poznatky z mnoha oborů – autoři popisují přínos dávného křížení hominidů pro zdraví moderního člověka i vliv prehistorických migrací na to, jaké mléčné výrobky dnes kde dostanete k snídani. Na své si přijdou i zájemci o choroby – našimi spolucestujícími na epické cestě, která začala, když první lidští migranti opustili Afriku, jsou totiž i viry a bakterie, díky kterým se měníme i my.

Pochopíte původ tří genetických pilířů Evropanů, i to, proč se za posledních 5 000 let už genom obyvatel kontinentu neměnil, a zároveň si mimoděk uvědomíte, jak blízko k sobě lidé z celého světa mají.

V knize se mimo jiné dozvíte:

  • Jak vypadaly partnerské a sousedské vztahy lidí moderního typu s neandrtálci a denisovany.
  • Že velkou inovací bylo ochočení vlka a jak se psi společně s lidmi naučili trávit cukry.
  • Evropští lovci a sběrači měli tmavou pleť a modré oči – světlou pokožku přinesli do Evropy až zemědělští migranti z Anatolie.
  • Indoevropskými jazyky začali Evropané mluvit teprve před pěti tisíci let díky kočovníkům z východu.
  • Jak se zdokonalují bakterie moru, TBC a dalších chorob usilujících nám od pravěku o život, a jak se kvůli nim měníme my.
  • Že na Sardinii potkáte žijící lidské genetické fosilie.
Zrození Evropanů

Název knihy: Zrození Evropanů

Autor: Johannes Krause a Thomas Trappe

Počet stran: 256 stran

Vazba: Měkká

Doporučená cena: 399 Kč

Vydalo: Nakladatelství Jan Melvil Publishing

Více informací na: www.melvil.cz

Zdroj foto: Jan Melvil Publishing

You may also like...