Dotknout se duše | Marek Holeček

BILANČNÍ ROZHOVOR O ZDOLÁVÁNÍ VRCHOLŮ V HORÁCH I UVNITŘ NÁS

V nakladatelství CPRESS vyšla kniha špičkového horolezce Marka Holečka Dotknout se duše (429 Kč), vyznavače alpského stylu, držitel mezinárodního ocenění Zlatý cepín, který se svému lezeckému i soukromému životu věnuje naplno a s vášní.

Jak se dostal k horolezectví? Které expedice a osobní milníky ho nejvíce ovlivnily? A kde hledat optimismus v minus čtyřiceti stupních? Kniha vám zodpoví mnoho zajímavých otázek a je doplněna fotografiemi z Holečkova archivu, kde uvidíte, že limity existují jen v naší hlavě.

Marek Holeček v nakladatelství Cpress vydal již dvě velmi úspěšné expediční knihy, Dotknout se nebe (2018, 399 Kč) a Dotknout se hvězd (2020, 399 Kč). Novinka Dotknout se duše je však bilančním zamyšlením nad životem tohoto známého lezce. Vypráví o radostech, starostech, strachu, zakázaných zónách, lásce i přátelství. Takže se vám do rukou dostanou tak trochu jiné zápisky „Marouška blázna“.

Jde o jakousi knižní expedici, která vás zavede do horolezcova nitra, do míst, kde existují odpovědi i na hodně neobvyklé otázky. „Jako proč je dobré mít v Dillí svého vlastního čističe uší, jaké to je ztratit se v mlze ve skotských horách nebo vést motivační přednášku ve věznici na Borech…,“ odhaluje kousek z knihy sám autor.Ovšem nejen knihy Marka Holečka jsou vždy bestsellerem, ale i jeho dokumentární filmy. O jeho loňském, už legendárním prvovýstupu západní zdí 7100 metrového Baruntse, vznikl fascinující krátký dokument Nebeská past (2021).

Aktuálně připravuje s režisérkou Markétou Ekrt Válkovou celovečerní dokument, který nese název Mára jde do nebe. Film bude sledovat všechny pokusy Marka Holečka o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Ty nepovedené i tragické, během nichž přišel o kamaráda a spolulezce, který spadl z výšky tisíce metrů a také díky omrzlinám o několik článků prstů na noze. Úspěšná byla až pátá expedice.

Ve filmu budou i jeho unikátní záběry, a to ze všech pokusů o Gašerbrum I kombinované či z lezení v Česku s jeho rodinou, kolegy a přáteli. Film by tak měl ukázat sílu i krásu hor, jejich nebezpečí a vůli, kterou musíte pro jejich zdolání mít. Stejně jako Marka samotného, jeho osobní život, komplikovanou povahu a dopad nebezpečných expedic na všechno okolo něj. Celovečerní dokument Mára jde do nebe by měl mít premiéru v kinech v příštím roce.

Marka Holečka můžete milovat nebo obdivovat a můžete ho i nenávidět a nechápat. Ale nejdříve ho díky knihám a jeho dokumentům musíte poznat.

Marek Holeček

Je jedním z nejúspěšnějších horolezců současnosti. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašebrum I. Na kontě má i několik ocenění Výstupy roku ČHS a Horolezec roku.

Leze od svých pěti let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. Když se vypraví na osmitisícové hory, vždy hledá nové cesty, když leze na skály, tak prostě trénuje a kochá se. Ovšem na ty nejvyšší hory těsně pod nebem leze bez kyslíku náročným alpským stylem.

Jeho dvě knihy Dotknout se nebe a Dotknout se hvězd vyprávějí o životě horolezce, životě na hraně života a smrti, životě po okraj naplněného životem.

You may also like...