Dívka, která musí zemřít | David Lagercrantz

Vychází šestý díl severské detektivní série Milénium, David Lagercrantz jej přijede propagovat do Prahy.

Závěrečný díl série Milénium, kniha Dívka, která musí zemřít, vyšla na celém světě ve stejný den – 12. září 2019. Stejně jako předchozí díl série Milénium ji napsal švédský spisovatel a novinář David Lagercrantz (1962).

Detektivní trilogie Milénium Stiega Larssona je českým čtenářům velmi dobře známa. Na knižním trhu odstartovala novodobou vlnu severských detektivek, na které se svezl například i Lars Kepler, Jo Nesb? nebo Jussi Adler-Olsen. Po Larssonově smrti v roce 2004 štafetu převzal David Lagercrantz. Jeho pokračování příběhu  o novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé hackerce Lisbeth Salanderové sbíralo pozitivní recenze a prodej detektivní série stoupal i přes letos prodaných sto milionů výtisků.

Děj závěrečného dílu série začíná v jednom stockholmském parku, kde se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem. Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka několikrát zaslechli cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl bezdomovec opravdu něco společného s vládou? Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou, ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou.

Knihou Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz celou sérii uzavřel.

Určitě jich nenapíšu víc. Chci zkusit něco jiného, zase se postavit na vlastní nohy. Mnoho autorů píše pořád dokola tu samou knihu. Já to respektuji, ale chci vyzkoušet něco nového,“ prohlašuje Lagercrantz.

V sérii Milénium v nakladatelství Host vyšlo:

Knihy vydalo nakladatelství Host.

Více na www.hostbrno.cz.

You may also like...