Pravda nebyla k dostání | Lucie Hlavinková

V nakladatelství Motto vychází od spisovatelky Lucie Hlavinkové velmi silný příběh o hledání rodinné minulosti v totalitním bezčasí s názvem Pravda nebyla k dostání.

Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?

I tentokrát se Lucie Hlavinková nechala inspirovat rešerší historických pramenů z temného období socialismu. Tématem příběhu je přerod hlavní hrdinky z dětství do dospělosti v období totalitního režimu a vyrovnání se s rodinnou historií, kterou postupně odhaluje díky nalezenému matčinu deníku. Sama autorka vychází z reálných událostí pamětníků, které zaznamenávala pro svou dizertační práci.

Kolem roku 1955 docházelo v Československu k odebírání dětí z adventistických rodin z důvodu porušování pracovních povinností a školní docházky o sobotách – to se právě odehrálo v rodině Jany, kdy její matka a strýc takto strávili několik let v dětském domově,“ popisuje knihu sama autorka.Téma pronásledování církevních menšin v 50. letech není příliš známé. Konkrétně o tom, že adventistům všedního dne byly odebírány děti pravděpodobně většina čtenářů netuší, bude to pro ně překvapivé. Velmi silnou stránkou příběhu je i věrohodné vykreslení atmosféry 80. let – dospívání v tomto období.

Velmi silný příběh. Kolikrát mě zamrazilo. A pak jsem si oddechla, že už nežijeme v režimu, který byl tak zákeřný, zasahoval do rodin a ničil je ještě v osmdesátých letech. Na postavy pořád myslím. Mohli to být moji i vaši sousedé.”

Spisovatelka Jana Poncarová

Lucie Hlavinková

Narodila se a celý život žije v Brně. Svůj první příběh napsala Lucie v šesti letech, dobrodružství pejska Bobíka vycházela po celé prázdniny v několika pokračováních (a autorka má notně zažloutlé a potrhané sešity dodnes schované…). V té době v ní uzrálo přesvědčení, že se stane spisovatelkou, „až bude velká“… Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY ocenila knihu Projekt pes zařazením do katalogu Nejlepší knihy dětem pro rok 2017. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. Kniha Sesterstvo a nejoblíbenější barva na světě získala Literární cenu Albatrosu v kategorii Text pro starší děti za rok 2020. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské?

Název knihy: Pravda nebyla k dostání

Autor: Lucie Hlavinková

Počet stran: 192

Vazba: vázaná s přebalem

Doporučená cena: 399 Kč

Vydalo nakladatelství MOTTO.

Více naleznete na www.albatrosmedia.cz.

You may also like...